Je bezlepková dieta zdravější?

16.7.2015

Na lepek mám možnost pohlížet z obou stran. Z jedné strany jako zdravý člověk nemusející se lepku vyhýbat a z druhé strany, jako máma dítěte s alergií na lepek. Můj závěr?

 

Zdravému člověku bych bezlepkovou dietu nedoporučila.

 

Nemyslím si, že

  • je dobré koblihy, koláče, oplatky, tyčinky a jiné pečivo či pochutiny z bílé mouky nahradit těmi samými výrobky z bezlepkové mouky
  • bezlepkový chléb z nějakého polotovaru či mixu je kvalitnější než chléb kváskový z celozrnné mouky
  • bezlepkové potraviny jsou automaticky i nutričně kvalitnější 

Pokud budou va Vašem jídelníčku dominovat bezlepkové polotovary, instantní jídla, bezlepkové sladkosti, bezlepkové uzeniny atd., je mi líto, ale Vašemu zdraví stejně nějak neprospějete.

 

Správnou cestou není eliminace jakékoliv jedné potraviny či její složky ale nadhled a přirozená strava! 

 

Základem jídelníčku musí být zelenina, ovoce, luštěniny, ořechy, semínka, ryby, celozrnné výrobky a mouky, libové maso, vejce, zakysané mléčné výrobky a neslazené pití. Tento jídelníček ale vyžaduje pravidelné nakupování, vaření a uklízení. Tento jídelníček vyžaduje, abychom mu věnovali čas. 

 

Proč se některým zdravým lidem na blp dietě uleví a zhubnou?

  • psychika hraje svou roli, sami sebe dokážeme přesvědčit, že je nám lépe a ono nám je opravdu lépe
  • protože cena blp potravin je několikanásobně vyšší a přestanou se přejídat
  • protože někteří začnou nad jídlem přemýšlet a blp dieta pro ně neznamená jen vyměnit oplatek za blp oplatek, ale změnu stravování pojmou komplexně a začnou dbát i o přísun zeleniny, ovoce, luštěnin aj.

 

Proč se některým lidem přitíží po návratu k lepkové dietě?

  • Bezlepkové mouky a výrobky mohou mít velmi nízký obsah vlákniny. Návrat vlákniny do jídelníčku může zase pěkně rozhýbat střeva, která díky blp dietě zlenivěla. Lepek pak bývá často mylně označován za viníka těchto potíží. Význam vlákniny byl dlouho podceňován a nyní se zdůrazňuje nutnost každodenní konzumace cca 30 g vlákniny.

 

Negativem blp diety je nedostatek vlákniny

Přirozeně bezlpkové potraviny jsou poměrně chudé na vlákninu. Bezlepkáři proto musí dbát na přísun vlákniny ze zeleniny, ovoce a luštěnin či preferovat blp výrobky obohacené o vlákninu nebo vlákninu do jídelníčku dodávat (např. jablečná vláknina, otruby z blp potravin apod.)

 

Lepek páchá v našem těle škody!

Dočtete se, že lepek způsobuje únavu, tloustnutí, cukrovku, rakovinu, podporuje rozvoj autoimunitních onemocnění, oslabuje imunitní systém, má negativní vliv na nervovou soustavu a mozek, u dětí vzniká ADHD aj. 

To stejné se ale dočtete také o stresu, cukru, bílé mouce, mase, mléce, nasycených mastných kyselinách, o aditivech (éčkách), geneticky modifikovaných potravinách, pesticidech, antibioticích, hormonální antikoncepci, očkování, polyaromatických uhlovodících, polychlorovaných bifenylech, chlorované pitné vodě, bytové chemii a kosmetice, bisfenolu A, ftalátech, plastech, o téměř nulové pohybové aktivitě, používání mikrovlnné trouby, různých druzích záření z našich mobilů, noťasů či televizorů a také z příliš častého "čučení" na ně. Seznam by mohl určitě dále pokračovat.

Je těžké určit jednoho viníka a pravděpodobně ani neexistuje. Všechny odborné články snažící se ho najít jsou doloženy vědeckými výzkumy a studiemi a tak zmatek jen a jen narůstá. Věda takto bohužel nepomáhá. Můj selský rozum říká, že platíme daň za pohodlí a zábavu, kterou nám moderní strava a doba poskytují.


Nejnovější články