Fazolové pomazánky
- Uvařte si fazole nebo použijte z konzervy.
- 1. varianta: 200g uvařených a vychladlých fazolí (či jiných luštěnin) + 30 ml panenského oleje + cca 50ml vody + česnek + 20g sušená cibule + sůl, pepř dle chuti, vše rozmixujte ponorným mixérem. 100g pomazánky má 880kJ, B32g, T31g, S85g
- 2. varianta: 200g uvařených a vychladlých fazolí + 30 ml panenského oleje + cca 30ml vody z luštěnin + rajče + hořtica (takto se výrobek skutečně jmenuje, koupila jsem na farmářských trzích, složení je cibule, paprika, rajčata, cukr, ocet) + rajče, sůl, pepř dle chuti. Opět vše rozmixovat. Tato verze byla ale řidší, příště nedám tolik vody a oleje. Ve 100g 652kJ, B32g, T24g, S87g.
Další typy
- použijte jakékoliv luštěniny, jaké máte rády - fazole, čočka, červená čočka, která se nemusí předem namáčet a nenadýmá, cizrna, hrách.
- luštěniny nevařte ve vodě, ve které se namáčely, do vody se rozpouští látky, které nás nadýmají
- základem pomazánek je vždy luštěnina a olej, olej použijte opravdu kvalitní, panenský a takový, který máte chuťově rádi, pokud Vám nebude chutnat olej, nebude Vám chutnat ani pomazánka (např. olivový, řepkový, lněný, sezamový, ořechový, slunečnicový apod.)
- k základu přidávejte různá dochucovadla: cibule (i osmahnutá cibulka, není tak pálivá), česnek, čerstvá nebo pečená zelenina (mrkev, rajče, dýně, cuketa, paprika, popř. rajský protlak či kvalitní kečup), koření, bylinky, pasta tahini, citrónová šťáva, zázvor, hořčice, naklíčená semínka, lahůdkové droždí, sójová omáčka, jednou jsem přidávala i rajčatové pesto..o)
- když jsem dělala pomazánku poprvé, nepřidávala jsem vodu, pouze luštěninu a olej, málem jsem si zavařila mixér a pomazánka byla velmi olejová, proto přidávám i vodu